FILMS OF THE MONTH – SEPTEMBER 2018

 

CATEGORY: DIRECTION

BEST DIRECTOR

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Directed by Uwe Schwarzwalder

Switzerland

Trickster

Directed by Jamie Paolinetti

United States

 

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

JUNGLE BOOK BEAR

Cinematography by Ivo Norenberg

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Cinematography by Brian Pinkus & Uwe Schwarzwalder

Switzerland

 

CATEGORY: EDITING 

BEST EDITING

TOREN

Edited by Nawzad Shekhany

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

JUNGLE BOOK BEAR

Edited by Oliver Goetzl

Germany

The Radicalization of Jeff Boyd

Edited by Uwe Schwarzwalder & Paco Periago

Switzerland

PANGEA

Edited by Derek Frey

United States

FINALIST

REBIRTH (PUNARJANAM)

Edited by Manoj Routh

India

 

CATEGORY: FILMSCORE 

BEST FILMSCORE

My Home

Composed by Masanori Tanaka

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Team Teenettes

Composed by Ryan Jobson

Canada

The Radicalization of Jeff Boyd

Composed by Michael Klubertanz, Paco Periago,

Brendan Gillespie & Amanda Ply

Switzerland

 

CATEGORY: PRODUCER

BEST PRODUCER

TOREN

Produced by Nawzad Shekhany

Germany

 

CATEGORY: SOUND DESIGNING

BEST SOUND DESIGNER

JUNGLE BOOK BEAR

Sound Designed by Jonathan Jenkins

Germany

 

CATEGORY: ACTOR 

BEST ACTOR

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Uwe Schwarzwalder

Switzerland

 

CATEGORY: ACTRESS 

BEST ACTRESS

Team Teenettes

Actress Angel Hawes

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Actress Zarina Tadjibaeva

Switzerland

 

CATEGORY: SUPPORTING ACTOR 

BEST SUPPORTING ACTOR

The Radicalization of Jeff Boyd

Actor Joerg Reichlin & Julian Booth

Switzerland

 

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

BEST SUPPORTING ACTRESS

Team Teenettes

Actress Rose Hough

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Actress Yessica Sanchez

Switzerland

 

CATEGORY: VFX ARTIST

BEST VFX ARTIST

Team Teenettes

VFX Artist Brian Morelan & Barry Jesse Smith

Canada

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

D.A.T.E

Directed by Sai Deodhar Anand

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I REMEMBER…

Directed by Geeta Lal Sahai

India

 

CATEGORY: FAMILY / CHILDREN FILM

BEST FAMILY / CHILDREN FILM

My Home

Directed by Reiji Ooba

Japan

 

CATEGORY: FEATURE FILM

BEST FEATURE FILM

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Radicalization of Jeff Boyd

Directed by Uwe Schwarzwalder

Switzerland

 

CATEGORY: FILM ON NATURE 

BEST FILM ON NATURE

JUNGLE BOOK BEAR

Directed by Oliver Goetzl

Germany

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

BEST FILM ON RELIGION

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Women and Religion in India.

Directed by Disha Arora

India

 

CATEGORY: HORROR FILM

BEST HORROR FILM

My Home

Directed by Reiji Ooba

Japan

FINALIST

Tragic Consequence

Directed by Joseph Villapaz

United States

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany

 

CATEGORY: ONE MINUTE FILM

BEST ONE MINUTE FILM

Shadows

Directed by Rafael de Carvalho

Brazil

OFFICIAL SELECTION

Wild Girlfriend

Directed by Dream Catcher Film Studio

United Kingdom

 

CATEGORY: PERFORMING ARTS

BEST PERFORMING ARTS

My Home

Directed by Reiji Ooba

Japan

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

PANGEA

Directed by Derek Frey

United States

 

CATEGORY: POST-MODERN FILM 

BEST POST-MODERN FILM

My Home

Directed by Reiji Ooba

Japan

 

CATEGORY: SHORT FILM 

BEST SHORT FILM

Los Angeles

Directed by Kishore Tummala

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Kissy Cousins Monster Babies and Morphing Elvis (The Short)

Directed by Wayne  Keeley

United States

Meeraas (Inheritance)

Directed by Saurabh Thakur

India

FINALIST

Sketches.
Directed by Suen Yee Ling

Hong Kong

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

SAFFRON ASH

Directed by Sidharth Harikumar

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lukas and the Paper Boat

Directed by Max Ahrens & Maik Lüdemann

Germany

FINALIST

Bats & Jokes

Directed by Farbod Ardebili

United States

Evan, A Survivor’s Story

Directed by Rafiqfuad Yarahmadi

United Kingdom

 

CATEGORY: CULT CLASSIC FILM

BEST CULT CLASSIC FILM

Katrina’s Dream

Directed by Mirko Bischofberger & Dario Bischofberger

Switzerland

 

CATEGORY: TRAILER / TEASER 

BEST TRAILER / TEASER

TOREN

Directed by Nawzad Shekhany

Germany