FILMS OF THE SEASON : JUNE – AUGUST 2018

 

 

CATEGORY: FEATURE FILMS

BEST FEATURE FILM

Trickster

Directed by Jamie Paolinetti

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Aakashee Pullover

Directed by Orpheus Mukhoty

India

On the Fence

Directed byLuciana Caplan

United States

 

CATEGORY: AMATEUR FILM

BEST AMATEUR FILM

ANTI-SOCIAL CLUB

Directed by Danny Germansen

Denmark

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Projection

Directed by Oleksandr Herasymenko

Ukraine

 

CATEGORY: ANIMATED FILM

BEST ANIMATED FILM

Bully

Directed by Aroop Dwivedi

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Icons

Directed by Ronnie Cramer

United States

 

CATEGORY: DEBUT FILM

BEST DEBUT FILM

The Lost Footage of Leah Sullivan

Directed by Burt Grinstead

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

Know Nothins

Directed by Josh Kirk

United States

FINALIST

Big Trouble In Seattle

Directed by David Fowler

United States

Lean On Me

Directed by David Fowler

United States

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM 

BEST DOCUMENTARY FILM

Somewhere In Their Heads

Directed by Gregg Houston

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Start Up a War. Psychology of a conflict.

Directed by Sara Reginella

Italy

1,2,3, Once Again

Directed by Vasco Diogo

Portugal

 

CATEGORY: DRONE FILM

BEST DRONE FILM

The Drone Master

Directed by Sébastien Duhem

France

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Mon Coeur Greenland ( 2018 )

Directed by Andrii Andreiev & Olga Andreieva

Ukraine

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

BEST EXPERIMENTAL FILM

Bent On Somnolence

Directed by Timothy McCarthy

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Palace of the Infinite

Directed by Kathy Rose

United States

Disconnections

Directed by Alberto Martín Aragón

Spain

 

CATEGORY: FAMILY/ CHILDREN FILM

BEST FAMILY FILM

Lollipop

Directed by Rajesh Mehera & Rohit Mehra

India

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPT

BEST FEATURE SCRIPT

The Alliance

Written by Robert L. Butler Jr.

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Days Of Glory

Written by Laurent Boulanger

Australia

 

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUES 

BEST FILM ON DISABILITY ISSUES

I am not a Beggar

Directed by Rohit Mehra & Rajesh Mehra

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Form

Directed by Donguk Yim

United States

Sound of Silence – Born severely deaf

Directed by Philippe Woodtli

Switzerland

 

CATEGORY: FILM ON NATURE 

BEST FILM ON NATURE

Murder on the Reef (2018, FEATURE)

Directed by Allen Dobrovolsky & Alex Fitzwater

Australia

 

CATEGORY: FILM ON RELIGION

BEST FILM ON RELIGION

Collar

Directed by Russ Emanuel

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by AMAR JYOTI JHA

India

Dearg

Directed by Israel Ekanem

Canada

 

CATEGORY: FREE SPEECH 

BEST FREE SPEECH

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by AMAR JYOTI JHA

India

 

CATEGORY: HORROR/ SCIENCE FICTION GENRE FILM 

BEST HORROR/ SCIENCE FICTION GENRE FILM

The Last Dance

Directed by Chris Keller

United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Occupants

Directed by Russ Emanuel

United States

 

CATEGORY: LGBT FILM 

BEST LGBT FILM

ALL ABOUT SECTION 377

Directed by AMIT KHANNA

India

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

PANGEA

Directed by Derek Frey

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Letting Go – Music Video

Directed by Tyler McElrath

United States

Swansong

Directed by Danae Xanthe Vlasse

United States

FINALIST

She’s On the Prowl

Directed by Michael McCallum

United States

 

CATEGORY: PHOTOGRAPHY

BEST PHOTOGRAPHY

Vitality

Photographer Ed Benkowski

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

For Right and Justice

Photographer Daniel Chan

Nicaragua

THE RIDDLE

Photographer Mpampis Ntirintis

Greece

 

CATEGORY: POST-MODERN FILM

BEST POST-MODERN FILM

UltravoKal

Directed by Christophe Karabache

France

 

CATEGORY: SHORT  FILM 

BEST SHORT FILM

The Ageless

Directed by Manthan Kanani

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

CADUCEA

Directed by Christophe Mavroudis

Belgium

Unnodu Naan Iruppen (Tamil)

Directed by Naavin Gunasegoran

Malaysia

They Scream in Silence

Directed by Ashray Dravidian

United States

Behind The Dream

Directed by Lu Zhi Yuan

Taiwan

Tale Of A Man Who Whispered To Flowers

Directed by Israel Ekanem & Monica G. Bell

Canada

An Untold Story of Paperboats

Directed by Amit Khanna

India

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by AMAR JYOTI JHA

India

FINALIST

I WANTED TO  TELL YOU

Directed byCohen Bacry

France

Over the Line

Directed by Saba

United States

Dearg

Directed by Israel Ekanem

Canada

Max

Directed by Mr. Bouhaïk

France

OFFICIAL SELECTION

XXI Century Love

Directed by Lana Boy, Dailson Shikako

United States

Eternally Child

Directed by Lorena Sopi

Kosovo

The First Timer

Directed by Dae Ryun Chang

Korea

Banalities

Directed by Rafael de Andrade

Brazil

Illusion

Directed by Mohammad Farahani

Iran (Republic of Islamic)

My Home

Directed by Reiji Ooba

Japan

Impressions

Directed by Sankalp Rawal

India

“Alan”

Directed by Nicko Vaughan

United Kingdom

 

CATEGORY: SHORT  SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

To live beyond his means Final draft

Written by Torikai Fujio

Japan

 

CATEGORY: SILENT  FILM 

BEST SILENT FILM

Roaches

Directed by Ankit Kadam

India

 

CATEGORY: STUDENT  FILM 

BEST STUDENT FILM

Resilient

Directed by Aloiz Krisak

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Form

Directed by Donguk Yim

United States

Where To?

Directed by Lidija Špegar

Croatia

Behind the Dream

Directed by Lu Zhi Yuan

Taiwan

The Dollhouse

Directed by Kyra Gardner

United States

FINALIST

Inked

Directed by Kyra Gardner

United States

BACK HOME

Directed by HARUKA MOTOHASHI

United States

The Shadows Await

Directed by Tomas Stark

Sweden

OFFICIAL SELECTION

Whacky Whacky, Bang Bang

Directed by Spencer Hetherington

Canada

Viral Blood

Directed by Corey Householder

United States

Special

Directed by Kishan SB

India

 

CATEGORY: CULT CLASSIC

 CULT CLASSIC 

The Lost Footage of Leah Sullivan

Directed by Burt Grinstead

United States

Ghoul Scout Zombie Massacre

Directed by Eric Eichelberger

United States

The Turtle and the Sea

Directed by Marek Budzynski

United Kingdom

OFFICIAL SELECTION

MY DEAR WIFE

Directed by CHANDAN KUMAR

India

 

CATEGORY: TRAILER/ TEASER

BEST TRAILER

Angels Never Cry

Directed by Lok Kwan Woo

United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The flying of Leaves ( IL VOLO DELLE FOGLIE)

Directed by FABIO TERIACA

Italy

REBIRTH (PUNARJANAM)

Directed by AMAR JYOTI JHA

India

FINALIST

Viva la vida – a travel Cinematic

Directed by Daniel Chan

China

The Riddle

Directed by Georgia Chioni

Greece

Last Breach

Directed by Christos Filippou

Greece

 

CATEGORY: TRAVEL FILM

BEST TRAVEL FILM

Chiseled

Directed by Ram Alladi

United States

 

CATEGORY: TREATMENT/ SYNOPSIS

BEST TREATMENT/ SYNOPSIS

Shiva

Written by Rakesh Dasgupta

United States

 

CATEGORY: VIRTUAL REALITY (VR)/ AUGMENTED REALITY (AR)/360O VIDEO 

BEST VIRTUAL REALITY VIDEO

Invention

Directed by Vaiga Perkauskaite

United Kingdom

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

BIRTHDAY ADJUSTMENT DISORDER

Directed by Jed Malone

Australia

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

On the Fence

Directed by Luciana Caplan

United States

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER (UNDER 18) 

BEST YOUNG FILMMAKER

Mirrorcide

Directed by Mara Cracaleanu

Romania

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

“E”

Directed by Ember Crowley

United States

 

CATEGORY: DIRECTION 

BEST DIRECTOR

Tale Of A Man Who Whispered To Flowers

Directed by Israel Ekanem & Monica G. Bell

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

I WANTED TO  TELL YOU

Directed by Cohen Bacry

France

FINALIST

On the Fence

Directed by Luciana Caplan

United States

 

CATEGORY: PRODUCER

BEST PRODUCER

On the Fence

Produced by Luciana Caplan

United States

 

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHER

Faded Love

Cinematographer Alexander Aguirre

United States

 

CATEGORY: ACTOR

BEST ACTOR

REBIRTH (PUNARJANAM)

Actor AMAR JYOTI JHA

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

JIHAD

Actor Hyder Kazmi

India

Mohammad And Urvashi

Actor Mayukh Ray

India

FINALIST

On the Fence

Actor Michael Mantone

United States

 

CATEGORY: ACTRESS

 

BEST ACTRESS

JIHAD

Actress Alfeeya

India