FILMS OF THE MONTH – JANUARY 2018

 

CATEGORY: TCCC 

 CULT CLASSIC

Swipe Right

Directed by Des Matelske

USA

 

CATEGORY: FEATURE FILMS

BEST FEATURE FILM

Steppe Man

Directed by Shamil Aliyev

Azerbaijan

 

FINALIST

Mahasatta 2035

Directed by Ramprabhu Nakate

India

 

OFFICIAL SELECTION

Invisible

Directed by Sandeepp Chatterjee

India

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILMS

BEST DOCUMENTARY FILM

The Real Memory

Directed by Stefano Grossi

Italy

 

CATEGORY: SHORT FILMS

BEST SHORT FILM

Eyes in the Night (Un regard dans la nuit)

Directed by Christophe Gand

France

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Christmas Carol

Directed by Luca Vecchi

Italy

Goes Without Saying

Directed by Pierre Sabrou

France

 

FINALIST

Sonia’s Story

Directed by Lorenzo Guarnieri

Italy

You and Me

Directed by Mrigank Dubey

India

 

OFFICIAL SELECTION

Anandha Yaz (The Harp’s Resonance)

Directed by B. Sivakumar

India

Glory!

Directed by Mike Frazier

USA

Nightmare

Directed by Prasad Sawant

India

 

CATEGORY: STUDENT FILMS

BEST STUDENT FILM

Sky Blue

Directed by Camilla Guttner

Germany

 

FINALIST

Drift

Directed by James Sharpe

USA

Niishii (Night Worlds)

Directed by Saranya Nayak

UK

Nirvana of Sodom°

Directed by Xie Tian(B.R.Sky)

China

 

CATEGORY: WOMEN’S FILMS

BEST WOMEN’S FILM

It’s a Flawed Circle

Directed by M.I.

Italy

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

BEST DIRECTOR

Zeitgeist Protest

Directed by Christophe Karabache

France

 

OFFICIAL SELECTION

You and Me

Directed by Mrigank Dubey

India

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Nightmare

Directed by Prasad Sawant

India

 

OFFICIAL SELECTION

Invisible

Directed by Sandeepp Chatterjee

India

 

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER (UNDER 18)

BEST YOUNG FILMMAKER (UNDER 18)

Inner Thoughts

Directed by Ember Crowley

USA

 

OFFICIAL SELECTION

Partridge

Directed by Ben Carter

USA

-

Peel

Directed by Raymond Zrike

USA

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILMS

BEST EXPERIMENTAL FILM

Nirvana of Sodom°

Directed by Xie Tian(B.R.Sky)

China

 

FINALIST

may I ? remix#

Directed by Vasco Diogo

Portugal

 

OFFICIAL SELECTION

Biswas Er Aarale (When Our Protector Turns Destroyer)

Directed by Shubhra Basu Aich

India

 

CATEGORY: POSTMODERN FILMS

BEST POSTMODERN FILM

may I ? remix#

Directed by Vasco Diogo

Portugal

 

FINALIST

Venus Obscura

Directed by Christophe Karabache

France

 

CATEGORY: LGBT FILMS

BEST LGBT FILM

Swipe Right

Directed by Des Matelske

USA

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

BEST ANIMATED FILM

Dystopia

Directed by Bellopropello

France

 

FINALIST

Collision Course

Directed by Rói Davidsen

Faroe Islands

 

CATEGORY: FAMILY / CHILDREN FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Invisible

Directed by Sandeepp Chatterjee

India

 

CATEGORY: FILMS ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

BEST FILM ON NATURE / ENVIRONMENT / WILDLIFE

The little wood near where I live

Directed by Robert Henno

Belgium

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Oceanic Aliens

Directed by Mike Johnson

USA

 

CATEGORY: VR / AR AND 360º FILMS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Normal Day

Directed by Natasha Babenko, Aayushman Pandey and Alexia Kyriakopoulus

USA

 

CATEGORY: WEB AND NEW MEDIA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Blue Collar Hustle

Directed by Alonge Hawes and Geoffrey Henderson

USA

 

CATEGORY: MOBILE FILMS

BEST MOBILE FILM

Nomadic Butterflies & Intellectual Properties From the Long Walk of Steven&Poppy, Including Songs, Streets & Flying Cigarettes

Directed by Jinming Zhong

USA

 

CATEGORY: MUSIC VIDEOS

BEST MUSIC VIDEO

I Remember Frida (Hommage to Frida Kahlo)

Directed by Alberto Nacci

Italy

 

CATEGORY: FILM SCORE / SOUNDTRACK

BEST FILM SCORE / SOUNDTRACK

Inside The Walls

Composed by Ivan Sintsov

Russia

OFFICIAL SELECTION

Blue Collar Hustle

Composed by Roberto Cruz

USA

 

CATEGORY: TRAILER / TEASER

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Swipe Right

Directed by Des Matelske

USA

 

CATEGORY: FEATURE SCRIPTS

BEST FEATURE SCRIPT

Moonracer

Written by Jessi Thind

Canada

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

1000 – The Sword in the Stone series (Episode #1: The Druid, the Sword and the Raven)

Written by Guido Maria Giordano

Italy

 

CATEGORY: SHORT SCRIPTS

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

A Single Line

Written by Martin Curran

Ireland