spot_img
0,00 ₹

No products in the cart.

JEAN LUC GODARD AWARD WINNERS 2021

JEAN LUC GODARD AWARD WINNERS 2021

                                             CATEGORY: AMATEUR FILM

WINNER
The Accomplice
Directed By Shawn Quek
Singapore

CATEGORY: ANIMATED FILM

WINNER
On / Off
Directed By Nicolas P. Villarreal
Argentina

CATEGORY: ACTOR

WINNER
ADIEU LACAN
Acted By DAVID PATRICK KELLY
United States

CATEGORY: ACTRESS

WINNER
I Am A Teacher
Acted By Sherly Devonne Ng
Singapore

CATEGORY: CINEMATOGRAPHY

WINNER
Pinnacle
Cinematographed by Vikram Jeet Singh Parmar
India

CATEGORY: DIRECTOR

WINNER
Anima Sola
Directed by Roberto Jabor
Brazil

CATEGORY: EDITITING

WINNER
Starting with fragments
Edited by Janine Dauterich
Germany

CATEGORY: FILM SCORE

WINNER
A Test
Scored by Fella Cederbaum
United States

CATEGORY: PRODUCER

WINNER
The Light Touch
Produced by Claudio Castravelli & Ioanna Kiourti
Canada

CATEGORY: SOUND DESIGINING

WINNER
THREE THE MOVIE
Sound Designed by Yassine Marco Marroccu & Elisabetta Minen
Italy

CATEGORY: SUPPORTING ACTOR

WINNER
Anima Sola
Acted by- Leandro Caris
Brazil

CATEGORY: SUPPORTING ACTRESS

WINNER
I Am A Teacher
Acted By Sherly Devonne Ng
Singapore

CATEGORY: VFX ARTIST

WINNER
Monkey Enters Lanka
VFX by Saie S Surendra
United Kingdom

CATEGORY: COMEDY SHORT

WINNER
SYNCHRO
Directed by – Jii Zhang
Japan

CATEGORY: COMMERCIAL / ADVERTISEMENT

WINNER
Fit for the future
Directed by Jonas Hofmann
Switzerland

CATEGORY: CRIME SHORT

WINNER
The Widow
Directed by- Brendan Young
Australia

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

WINNER
Think Back Movie
Directed by- BUMBA IBRAHIM
Ghana

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

WINNER
Garage Romantic
Directed by- Dan Sadgrove
New Zealand

CATEGORY: EDUCATIONAL FILM

WINNER
LIFE HUT
Directed by Erdal Kara
Turkey

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

WINNER
Caring for your carcass
Directed by Johanne Chagnon
Canada

CATEGORY: FAMILY/CHILDRENS FILM

WINNER
I Am A Teacher
Directed by JianHao Tan
Singapore

CATEGORY: FEATURE FILM

WINNER
THE FINAL CODE
Directed by Carlo Fusco
Italy

CATEGORY: FEATURE SCRIPTS

WINNER
Loonatoona
Written by Shockadelic
Australia

CATEGORY: FILM/VIDEO POSTERS

WINNER
The Alliance 2 The Hunt for Breeze
Poster by Robert l Butler Jr
United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife

WINNER
The Prize
Directed by Freddy Moyano
United States

CATEGORY: FILM ON WOMEN

WINNER
Harley Quinn – Blazing Shadows
Directed by Thomas Bernecker
Germany

CATEGORY: FILM ON DISABILITY ISSUE

WINNER
Disabled Warrors
Directed by Ernest Bow
United Kingdom

CATEGORY: FILM ON RELIGION

WINNER
The Death of An Artist
Directed by Songhuan Li
United States

CATEGORY: FREE SPEECH

WINNER
GEORGE FLOYD: SAY THEIR NAMES (VIDEO)
Directed by- Christopher R. Owens, Alyssa Dann
United States

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
FEED
Directed by Damon Clindinin, Jennifer Dominguez
United States

CATEGORY: LGBT FILM
WINNER
Can We Order First?
Directed by Anca Vaida, Maia Kipping
United Kingdom

CATEGORY: MOBILE FILM
WINNER
Ed Roman – Tomorrow Is Today
Directed by Ed Roman
Canada

CATEGORY: MUSIC VIDEO
WINNER
WHO? CARES
Directed by Fella Cederbaum
United States

CATEGORY: ONE MINIUTE FILM
WINNER
The Treachery of Movies
Directed by Ankit Kadam
India

CATEGORY: PERFORMING ARTS
WINNER
Possible Fragments
Directed by Gabriela Mellao
Brazil

CATEGORY: PHOTOGRAPHY
WINNER
Sunset in Winter
Photographed by Kyle Ference
United States

CATEGORY: POST MODERN FILM
WINNER
POP UP
Directed by Zox, Cru
United States

CATEGORY: ROMANTIC SHORT
WINNER

Michiko/inorinohana
Directed by Ryo Kagawa
Japan

CATEGORY: SELFIE VIDEO
WINNER
Coach Julia
Directed by Katarzyna Adamus
United Kingdom

CATEGORY: SHORT FILM
WINNER
A Test
Directed by Fella Cederbaum
United States

CATEGORY: SHORT SCRIPT
WINNER
Dream Files: Dream #1 (Ep.1:1) "Almost Three O'Clock"
Written by Gregory Terleck
Canada

CATEGORY: SILENT FILM
WINNER
SILENT LEE in… The Rendezvous!
Directed by Lee Brace
United Kingdom

CATEGORY: STUDENT FILM
WINNER
Emptiness
Directed by Eduardo Gallardo
Mexico

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film / Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema
WINNER
KAMALOCA
Directed by Christophe Karabache
France

CATEGORY: TELEVISION/ PILOT PROGRAM SERIES
WINNER
The Next Generation
Directed by George Kyriakopoulos, George Zouvelos
United States

CATEGORY: TRAILER/TEASER
WINNER
A Test
Directed by Fella Cederbaum
United States

 CATEGORY: Virtual Reality (VR) / Augmented Reality (AR) and 360 Video (Any length)
WINNER
PIANO UNDER THE STARS VR
Written by JUAN CARLOS VIDAL
Chile

CATEGORY: Web and New Media
WINNER
The Rise Of The Villains
Directed by Federica Alice Carlino
Italy

Combat Nuns "All Or Nothing&quot

Directed by Rick Williamson

United States

CATEGORY: WOMEN’S FILM
WINNER
Russian Rondo of Natalia Shakhovskaya
Directed by IRINA ZAITSEVA
Russian Federation

CATEGORY: YOUNG FILMMAKER
WINNER
The Accomplice
Directed By Shawn Quek
Singapore

 

 

 

1 COMMENT

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

2,925FansLike
196FollowersFollow
49SubscribersSubscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popular Articles