spot_img
0,00 ₹

No products in the cart.

Cult Critic Movie Awards RESULTS ( August- September, 2022)

CCMA

Movie of the month

(September 2022)

CATEGORY: Animated Film
WINNER
Fake News
Directed by Joachim Weber
Germany

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
In A Peony’s Dream
Directed by Ting Song
China

CATEGORY: Best Actor
WINNER
Down The Rabbit Hole
Acted by Sean Waldron
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Unhappy 2 – Plans
Acted by Thomas Goersch
Germany

CATEGORY: Best Actress
WINNER
Duplicitous Minds
Acted by Catalina Yue
United States

CATEGORY: Best Director
WINNER
Histoire d’Une Larme (Ita-sub-Eng)
Directed by Giovanni Coda
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Directed by Ken Sagoes
United States


OFFICIAL SELECTION
TUTOPIQUE #GLAMOUR
Directed by Maurice HUVELIN
France

CATEGORY:  Best Films Score – Soundtrack
WINNER
Not Always A Lady
Scored by Clare Steffen
United States

CATEGORY:  Best Producer
WINNER
The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Produced by Ken Sagoes, Jay DeitzelJay Deitzel & Karen T. Bolt
United States


CATEGORY:  Comedy short
WINNER
Nok jhok
Directed by Aneesh Jhamb
India

CATEGORY: Crime Short
WINNER
Duplicitous Minds
Directed by Robert Rippberger
United States


CATEGORY: DEBUT FILMMAKER
WINNER
R-E-V-E-L-A-T-I-O-N-Z – 33m
Directed by Lawrence Whitener
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Nok jhok
Directed by Aneesh Jhamb
India

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM
WINNER
E Gaari Cholchey Aajab Koley
Directed by Abhijit Dasgupta
India

CATEGORY: Experimental Film
WINNER
My mother’s last dance
Directed by ivan knyazev
Russian Federation

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Histoire d’Une Larme (Ita-sub-Eng)
Directed by Giovanni Coda
Italy

CATEGORY: Feature Film
WINNER
South of Eden
Written by Chang Yeoul Lee
Korea, Republic of

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Fallen… are connected
Written by B S Pradeep Varma
India

Tummyache
Written by Sasha Dulerayn
United Kingdom

CATEGORY: Feature Script
WINNER
Beckley
Written by Lawrence Whitener
United States

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Dragon of Locke
Written by John M. Pluff
United States

Golf Balls
Written by Gini Graham Scott
United States

CRITIC’S CHOICE AWARDS
Exolatry – Screenplay
Written by Michael Kureth
United States

CATEGORY: Film on Nature / Environment / Wildlife
WINNER
Jhanklai—The Mystery
Directed by ANIRBAN CHAKRABORTY
India

CATEGORY: Horror / Science Fiction / Genre Feature Film
WINNER
The List
Directed by Eric Cota
United States

CATEGORY: LGBT Film
WINNER
Histoire d’Une Larme  (Ita-sub-Eng)
Directed by Giovanni Coda
Italy

CATEGORY: Mobile Film
WINNER
A Warm Spring’s Night
Directed by Domenico Saverni
Italy

CATEGORY: Post-modern Film
WINNER
What Was Left Behind
Directed by William Anthony Stancik
United States

CATEGORY: Short Film
WINNER
In September I dreamt of winter
Directed by Emil Sallinen
Finland


OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Unhappy 2 – Plans
Directed by Thomas Goersch,Hasso von Scotch
Germany

Down The Rabbit Hole
Directed by Yasser Nabil
United States

Kiki Diamond The Favor
Directed by charles Townsend
United States

Sonder
Directed by Joseph Martin John Morel
United Kingdom

CRITIC’S CHOICE AWARDS
“In Search of El Dorado”
Directed by Mimi Garrard
United States

The Secret Weapon:  Yesterday IS Today
Directed by Ken Sagoes
United States

The Devil’s Tromping Ground
Directed by Chuck Chapman
United States

OFFICIAL SELECTION
“Rat Race Heaven”
Directed by Mimi Garrard
United States

ANNAVESPA
Directed by Clelia Di Briggido
Italy

CATEGORY: International Short Film
WINNER

Cloud Boy: An Autistic Journey | 2021 Animation Graduation Film
Directed by Kieran Firth-Bernard
United Kingdom

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
What Am I Looking For
Directed by Jingmin Liu
China

The Desire of Blind Box
Directed by Yuting Huang
China

CATEGORY: TCCC: Cult Film / Underground Film / Exploitation Movie / Midnight Film / Para Cinema
WINNER
Please Don’t Abandon Me
Directed by Antonio Rotunno
Mexico

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
The Haunted Jizo of Shimo-Mizuno, Sayama City
Directed by Mitsuo Kurihara

CATEGORY: Television / Pilot Program or Series
WINNER
Study Hall Blues
Written by Jay Stamatis, Sonya Stamatis
United States

CATEGORY: Trailer/Teaser
WINNER
The Chief
Directed by Aundra’ Michael Segrest
United States

CATEGORY: Women’s Film
WINNER
ANNAVESPA
Directed by Clelia Di Briggido
Italy

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
To Be A Modern Witch
Directed by Ember Lou Crowley
United States

CATEGORY: Young Filmmaker
WINNER
Controversy of Being a Cool Girl
Directed by Zhengyao Zhu
China

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD
Under Film
Directed by Jingyi Huang
China

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

2,926FansLike
196FollowersFollow
49SubscribersSubscribe
Advertisement
Advertisement
Advertisement

Popular Articles