FILMS OF THE MONTH – MARCH 2018

 

CATEGORY: SHORT FILMS

BEST SHORT FILM

 PLANCHETTE

Directed by SUMITRO BANERJEE

India

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Lola

Directed by Isabella Tan

United States

_

A BITTER PILL

Directed by ASHUTOSH  JHA

India

 

FINALIST

Endharor Bheta Bhangi…(Breaking the Cocoon)

Directed by Arindam Barooah

India

 

CATEGORY: ANIMATED FILMS

BEST ANIMATED FILM

 TREASURE NEST

Directed by Joy (Meng-Chwen) Tien, Allison Botkin, Mike Bourbeau

United States

 

 

CATEGORY: DEBUT FILMMAKER

BEST DEBUT FILMMAKER

Victor Goodview

Directed by Vincent Tuturro

United States

 

 

CATEGORY: DOCUMENTARY FILM

BEST DOCUMENTARY FILM

Festa de Quintal – Angolan Home Theatre

Directed by Coréon Dú

Angola

 

 

CATEGORY: EXPERIMENTAL FILM

BEST EXPERIMENTAL FILM

Backyard Party

Directed by Coréon Dú, Ademir Cavalcanti

Angola

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Reverie of the Puppets

Directed by Kathy Rose

United States

 

 

CATEGORY: FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT

BEST FILM ON NATURE/ ENVIRONMENT

 In the Shadow of Mother Tree

Directed by Jibin George James

India

 

 

CATEGORY: FILM SCORE/ SOUNDTRACK

BEST FILM SCORE/ SOUNDTRACK

 A Fairy’s Tale (From “Twilight Prophecy”)

Composed by Enrique Ponce

United States

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

Airship Duel

Composed by Enrique Ponce

United States

 

 

CATEGORY: LGBT FILM

BEST LGBT FILM

 The Longneck Goodbye

Directed by Creighton Satterfield

United States

 

 

CATEGORY: MUSIC VIDEO

BEST MUSIC VIDEO

Delightful

Directed by Anna Haas

United States

 

 

CATEGORY: SHORT SCRIPT

BEST SHORT SCRIPT

 Over Soon

Writer Amber Snow

United Kingdom

 

 

CATEGORY: STUDENT FILM

BEST STUDENT FILM

Coping Mechanism

Directed by Sean Roberts

Australia

 

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Thread

Directed by Kelly Maher

United States

 

 

CATEGORY: TELEVISION/ PILOT PROGRAM OR SERIES

BEST TELEVISION PROGRAM OR SERIES

 Order of The Dragon

Directed by David O´Connor

Angola

 

 

CATEGORY: TRAILER/ TEASER

BEST TRAILER TEASER

 The Astronot Trailer

Directed by Tim Cash

United Kingdom

_

Broken Clay Trailer/Teaser

Directed by Owen Hisle

United States

 

FINALIST

Sound

Directed by Dr S Kokila

India

 

 

CATEGORY: WOMEN’S FILM

BEST WOMEN’S FILM

 The Red Thread

Directed by Kelly Maher

United States

 

 

 

CATEGORY: BEST DIRECTOR

BEST DIRECTOR

The 4 Stages

Directed by Amritangshu Chakravarty

USA

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Thread

Directed by Kelly Maher

United States

 

CATEGORY: BEST CINEMATOGRAPHY

BEST CINEMATOGRAPHY

 NAGARUM NODIYIL (“MOVING SECONDS” in English)

Cinematography by Navin Kumar MFI

India

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

BAMA

Cinematography by Himalay Debnath

India

 

CATEGORY: BEST ACTRESS

BEST ACTRESS

 Order of The Dragon

Actress Nicole Fortuin

Angola

OUTSTANDING ACHIEVEMENT AWARD

The Red Thread

Actress Grace Narducci

United States